V U 493/13 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Kaliszu z 2013-07-09

Sygn. akt V U 493/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 9 lipca 2013 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSO Marzena Głuchowska

Protokolant Barbara Wypych

po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2013 r. w Kaliszu

odwołania M. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 29 marca 2013 r. Nr (...)

w sprawie M. P.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej w K. K. D.

o rentę rodzinną dla małol. J. P.

Zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.z dnia 29 marca 2013 r. znak (...)w ten sposób, że przyznaje małoletniej J. P., urodzonej w dniu (...)., rentę rodzinną po dziadku K. P.zmarłym w dniu (...), poczynając od dnia 1 lutego 2013 r., z tym że renta będzie wypłacana do rąk osoby i w sposób wskazany przez Sąd Rejonowy w Ostrowie Wlkp. III Wydział Rodzinny i Nieletnich.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 29.03.2010 r., znak (...), Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w O., odmówił odwołującej M. P. przyznania renty rodzinnej po K. P. dla małoletniej J. P. z uwagi na to, iż między postanowieniem Sądu o ustanowieniu dziadka K. P. rodziną zastępczą dla małoletniej J. P. a śmiercią K. P. nie upłynął rok. Od powyższej decyzji odwołanie złożyła matka dziecka M. P., mająca ograniczoną władzę rodzicielską nad małoletnią J. P., domagając się jej zmiany i przyznania renty rodzinnej po K. P. dla małoletniej J. P..

Z uwagi na sytuację rodzinną małoletniej J. P.Sąd zawiadomił o niniejszej sprawie Prokuratora Rejonowego w K., który zgłosił swój udział w sprawie popierając potrzebę zabezpieczenia interesów dziecka w sprawie ubiegania się o świadczenie z ubezpieczenia społecznego. Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd I instancji rozpoznając sprawę ustalił i zważył co następuje.

W myśl art. 65 z dnia17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 39 z 2004 r. poz.353) renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Zgodnie z art. 67 ust 1 cyt. ustawy do renty rodzinnej uprawnione są przyjęte na wychowanie i utrzymanie, przed osiągnięciem pełnoletniości, wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym w ramach rodziny zastępczej. Dzieci te muszą spełniać warunki: wieku do lat 16 lub przy kontynuowaniu nauki do lat 25, chyba, że stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

W myśl art. 69 cyt. ustawy przyjęte na wychowanie i utrzymanie wnuki, rodzeństwo i inne dzieci mają prawo do renty rodzinnej, jeśli spełniają warunki określone w art. 68, a ponadto:

1.  zostały przejęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego, chyba że śmierć była następstwem wypadku

oraz

2.  nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeżeli:

a)  nie mogą zapewnić im utrzymania

albo

b)  ubezpieczony lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez Sąd.

K. P.był dziadkiem małoletniej J. P.. Zmarł dnia (...)jako wdowiec. W sprawie III Nsm 429/11 Sądu Rejonowego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Ostrowie Wielkopolskim w dniu 17.11.2011 r. wszczęte zostało postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej nad małoletnią J. P. urodzoną dnia (...)Wniosek w sprawie złożył K. P.wskazując, iż opiekuje się wnuczką, najpierw wraz ze swoją żoną, H. P., a po jej śmierci, 31.07.2010 r., sam. We wniosku podał, iż matka dziecka M. P.nie opiekuje się dzieckiem, nie łoży na jego utrzymanie, nie interesuje się jej wychowaniem, nie przebywa w miejscu zamieszkania od 2008 r. W wyniku powyższego wniosku w dniu 15.03.2012 r. wydane zostało postanowienie o ograniczeniu M. P.władzy rodzicielskiej nad J. P., przez ustanowienie K. P.rodziną zastępczą dla małoletniej. W wywiadzie kuratora z dnia 03.02.2012 r. na temat sytuacji rodziny P., wskazano, iż dziecko mieszka z dziadkami od 3 lat, kiedy to uciekło od matki M. P.i jej konkubenta po libacji alkoholowej.

Po śmierci K. P.wszczęte zostało postępowanie w przedmiocie zmiany postanowień co do opieki nad małoletnią J. P.. Toczyło się postępowanie w sprawie III Nsm 330/12 Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim, w którym w dniu 12.12.2012 r. wydano postanowienie o ograniczeniu władzy rodzicielskiej M. P.nad małoletnią J. P., przez umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo- wychowawczej. W wywiadzie kuratora z dnia 11.12.2012 r. wskazano, iż M. P.nie daje gwarancji prawidłowego wykonywania władzy rodzicielskiej wobec małoletniej J. P.. Po śmierci K. P., M. P.zamieszkała w jego mieszkaniu. M. P.nie pracuje. W mieszkaniu mieszka także jej dorosły brat – trwale niepracujący – obecnie rozpoczynający pracę w ramach okresu próbnego. Małoletnia jest dzieckiem w wieku uprawniającym do renty rodzinnej ( dowód: akta spraw III Nsm 429/11 i III Nsm 330/12 Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim, zeznania M. P.).

Wnuki mają prawo do renty rodzinnej po dziadkach, gdy zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Przyjęcie na wychowanie musi być związane ze stałym sprawowaniem pieczy nad dzieckiem polegającym na opiece nad nim, przekazywaniu mu wiedzy, zapewnieniu rozwoju fizycznego i psychicznego. Co do małoletniej J. przejęta została na utrzymanie dziadków w 2008 r. Co do przyjęcia na wychowania także nastąpiło to co najmniej w 2008 r. Dziecko zostały przyjęte przez dziadków na utrzymanie i wychowanie w 2008 r. Między przyjęciem dziecka na wychowanie i utrzymanie a śmiercią K. P. minął więcej niż rok. Dziadek dziecka został ustanowiony dla niej rodziną zastępczą, co potwierdzało stan faktyczny istniejący od 2008 r. Zdaniem Sądu wymóg roku między śmiercią opiekuna a przyjęciem dzieci na wychowanie dotyczy faktycznego przyjęcia a nie daty podjęcia przez Sąd orzeczenia w przedmiocie opieki. Redakcja art. 69 wyraźnie na to wskazuje. Domaganie się spełnienia warunku upływu roku od wydania orzeczenia w przedmiocie władzy rodzicielskiej i opieki a zgonem opiekuna nie znajduje uzasadnienia w przepisach.

Spełnione są więc wszystkie warunki dla przyznania renty rodzinnej po K. P. dla małoletniej J. P..

Sąd dla zabezpieczenia wypłaty świadczenia faktycznie na potrzeby dziecka, nie do rąk odwołującej – osoby która nie daje, w ocenie Sądu Rodzinnego, gwarancji sprawowania nad dzieckiem prawidłowej opieki, postanowił w wyroku, aby świadczenie było wypłacane w sposób i do rąk osoby określonej w drodze postanowienia Sądu Rodzinnego, w którego zainteresowaniu pozostaje małoletnia. Informacje w tym przedmiocie zostaną udzielone Sądowi Rodzinnemu w Ostrowie Wielkopolskim i organowi rentowemu.

Stąd odwołanie jako zasadne podlegało uwzględnieniu w myśl art. 477 14 § 2 k.p.c.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Anna Sobańska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Kaliszu
Osoba, która wytworzyła informację:  Marzena Głuchowska
Data wytworzenia informacji: