II Cz 799/14 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Kaliszu z 2014-12-22
Sygn. akt II Cz 799/14
POSTANOWIENIE
K., dnia 22 grudnia 2014 r.
Sąd Okręgowy w Kaliszu, II Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie następującym:
Przewodniczący: SSO Henryk Haak
po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2014 r. w Kaliszu
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku M. S.
o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu
na skutek zażalenia wnioskodawczyni
na postanowienie Sądu Rejonowego w Jarocinie
z dnia 21 listopada 2014 r., sygn. akt I Co 1088/14,
p o s t a n a w i a:
oddalić zażalenie.
Sygn. akt II Cz 799/14
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 21 listopada 2014 r. Sąd Rejonowy w Jarocinie oddalił wniosek M. S. o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Postanowienie to – zażaleniem z dnia 21 listopada 2014 r. – wnioskodawczyni M. S. zaskarżyła w całości. Wniosła ona o zmianę zaskarżonego przez siebie postanowienia poprzez zwolnienie jej od kosztów sądowych i ustanowienie dla niej adwokata z urzędu.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje.
Zażalenie nie jest zasadne.
Skutecznie zwolnienia od kosztów sądowych może domagać się ten, kto nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Mając to na względzie także Sąd Okręgowy nie znajduje podstaw do zwolnienia wnioskodawczyni od kosztów sądowych.
Odpłatność wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych jest w Polsce zasadą i tylko w sytuacjach wyjątkowych, przewidzianych prawem (w stosunku do osób fizycznych taką sytuację wyjątkową przewiduje art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych), można skutecznie ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych. Taka sytuacja wyjątkowa tu nie występuje.
Sąd Okręgowy nie znajduje również podstaw do ustanowienia dla wnioskodawczyni pełnomocnika z urzędu.
W myśl art. 117 § 5 k.p.c. sąd uwzględnia wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie uzna za potrzebny. Udział adwokata (radcy prawnego) w sprawie jest potrzebny zazwyczaj wtedy, gdy strona wnosząca o jego ustanowienie jest nieporadna, ma trudności z samodzielnym podejmowaniem czynności procesowych albo gdy sprawa jest skomplikowana pod względem faktycznym i prawnym. Także taka sytuacja – przynajmniej obecnie – tu nie występuje.
Już wobec powyższego zażalenie podlega oddaleniu (art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.).
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Kaliszu
Osoba, która wytworzyła informację: Henryk Haak
Data wytworzenia informacji: